Akupunktura

Možná, že patříte k lidem, kteří při představě desítek malých jehliček zabodnutých ve své kůži a svalech omdlévají. Řada těch, jež překonali svůj strach nebo předsudek a vyzkoušeli tuto metodu, by však mohla potvrdit všestranné účinky této prastaré čínské tradiční medicíny.

Akupunktura má především za úkol posílit imunitní systém pacienta. Vedle toho však hlavně léčí funkční poruchy organismu a nejrůznější psychosomatická onemocnění. Je využívána pro odvykací kůry na alkoholismus, kouření nebo obezitu. Napomáhá léčit neurotické poruchy jakéhokoli druhu, migrény i alergie. Její uplatnění je tedy opravdu široké a výsledky více než dobré.

Akupunktura spočívá na principu jakýchsi drah - tzv. meridiánů - vyskytujících se v celém těle, kterými proudí životní energie. Tyto dráhy spolu s určitými body na nich vždy souvisí s jednotlivým orgánem těla. K nemoci či zdravotním problémům dochází tehdy, jestliže se některé z těchto bodů ucpou a způsobí tím přerušení toku této energie a tudíž nerovnováhu v těle. Vpichováním akupunkturních jehliček do bodů na drahách lze cíleně a velmi příznivě působit na postižený orgán. Pokud s ním totiž není něco v pořádku, příslušný bod je velmi citlivý.

Akupunkturu může podstoupit pacient jakéhokoli věku, ať už jen jako prevenci, posílení imunity, kondice a psychiky nebo jako prostředek k odstranění vážných zdravotních problémů. Velké plus má akupunktura mimo jiné v tom, že nenese žádné nežádoucí účinky v porovnání s farmakoterapií, která navíc jen bolest tlumí, neřeší její příčinu.

První zmínky o akupunktuře a používání jehel k dráždění určitých tělesných bodů pocházejí z doby asi před 5000 lety, i když do Evropy se dostala až někdy v 17. století. Díky tomu je její systém výjimečně propracovaný a poznatky a zkušenosti skutečně bohaté. Přesto je na ni pohlíženo stále s nedůvěrou a někteří lidé, především pak lékaři klasické medicíny, ji považují za šarlatánství. Vynikajících výsledků akupunktury si však nemůžete nevšimnout.

Úspěch slaví akupunktura právě při  chronických bolestech zad. Podle posledních studií a jistě také podle zkušeností mnohých je zatím nejefektivnější zbraní v boji s chronickými bolestmi zad, dokonce účinnější než některá léčiva. Je totiž všeobecně vhodná k ošetřování pohybového aparátu kvůli jejímu proti bolestivému efektu. Příležitostí k vyzkoušení akupunktury je dnes opravdu hodně, stále více lékařů o ni totiž jeví zájem a začleňují ji do své praxe.