Reflexní masáže

Stejně jako akupunktura mají reflexní masáže dlouho tradici a pestré účinky. Mimo to sdílejí také systém drah, jež spojují reflexní zóny na ploskách nohou s jednotlivými orgány a částmi těla. S akupunkturou toho mají tedy reflexní masáže celkem dost podobného. Obě metody vychází z faktu, že působením na jisté body na našem těle lze mírnit fyzickou bolest či poruchy psychiky, a tělo rozdělují do několika zón, jimiž procházejí dráhy.

Kdybychom měli být přesní do deseti podélných zón a tří příčných, pro hlavu a krk, hrudník a horní část břicha a pro břicho a pánev, jak to poprvé vědecky popsal americký lékař William Fitzgerald. Do každé nohy a ruky pak ústí pět zón. Při pohledu na schematickou mapu plosky nohy podle reflexních zón zjistíme, že se na ní promítá prakticky celé naše tělo, vždy podle toho, na které straně se daný orgán nachází.

Reflexní masáže jsou převážně prováděny na chodidle a nártu, reflexní zóny však najdeme také na ruce nebo uchu, ovšem mnohem menší. Masáží bodů a ploch, odpovídajícím určité poruše nebo bolesti, respektive stlačováním a rytmickými pohyby prstů lze pozitivně ovlivňovat:

Ač se to nezdá, reflexní masáže bývají vnímány často velmi intenzivně, zvláště u citlivých jedinců, kteří se obvykle začnou potit na rukou a posléze na celém těle nebo je pro ně masírování bodů bolestivé. Tehdy je dobré na to maséra upozornit a s masáží přestat, dokud pocení nepomine. Bolestivost zase znamená, že odpovídající část těla nebo orgán není zcela v pořádku. Také tento typ léčby se dá provádět u osoby jakéhokoli věku, zejména tam, kde léčba léky nezabírá nebo se nemůže ani nasadit, například u dlouhodobě nemocných, dětí nebo těhotných žen. Doporučuje se pravidelné masírování do té míry, kdy je to člověku ještě příjemné a nebolestivé. Pozor bychom si měli dát v době onemocnění a body a plochy příliš tvrdě nemasírovat, někdy postačí jen jemné hlazení.

Dobré výsledky reflexní masáže zaznamenávají pacienti po úrazech či operativním zásahu, jejichž rány se díky nim rychleji hojí. Nepopiratelný je také vliv na celkovou látkovou výměnu organismu a posílení odolnosti a vyrovnanosti. Někdy se také v souvislosti s nimi zmiňuje předcházení vzniku rakovinotvorných buněk. Když k tomu přičtete báječný pocit „lehkých nohou“ a celkového uvolnění, který se dostavuje už při prvních pár minutách této masáže. Není důvod, proč tento typ masáží nezkusit třeba jen jako prevenci a relaxaci.