Chiropraxe

Chiropraxe je manuální, přírodní léčebná disciplína snažící se napravovat v první řadě mechanické poškození pohybového ústrojí, především kloubů a páteře, a následků, které byly tímto poškozením vyvolány. Vedle toho se také chiropraxe zaměřuje na chronické bolesti hlavy způsobené obvykle napětím krčních svalů. Výsledky a své místo má také tato metoda při sportovních zraněních či po haváriích. Při natažení svalu, vazu nebo šlachy, vyvrtnutém kloubu nebo náhlém škubnutí hlavy dopředu nebo dozadu, tady všude může chiropraktik významně pomoci.

Údajně až 90% všech pacientů, kteří se nechají svěřit doslova do rukou chiropraktika, trpí bolestmi zad, zejména v bederní a křížové oblasti. Chiropraxe vychází z předpokladu, že odstranění těchto poškození má více než dobré účinky na nervový systém, neboť se tím utlumí tlak na nervy v postižené oblasti.

Chiropraxe musí být praktikována výhradně zkušeným chiropraktikem, který používá standardní vyšetření, jakým je například rentgen, stejně jako jeho kolegové v ortopedii. Sami chiropraktikové říkají, že k tomu, aby byl člověk v této léčebné technice dostatečně zkušený, potřebuje velkou dávku talentu a taky trochu intuice. Dříve tuto techniku praktikovali jen lidoví léčitelé, až o mnoho let později začala pronikat a spolupracovat s klasickou medicínou.

Pokud navštívíte chiropraktika, setkáte se pravděpodobně s dvěma technikami jeho práce.

Důležité je, že se vše děje bez použití léčiv a chirurgických zákroků. Proto chiropraktik může bez obav pomáhat jak osobám staršího věku, tak i batolatům, v jejichž případě může do budoucna zabránit bolestem hlavy, krku či zad. U malých i dorůstajících dětí dokáže totiž včas odhalit pravou příčinu bolestí zaviněných opomenutým poškozením kosterního svalstva.

Chiropraxe je terapeutická metoda, jež neléčí jen postižený kloub, ale pacienta celkově, podobně jako tomu bývá při různých léčebných metodách alternativní medicíny. Stále se tak liší od klasické medicíny a je jen jejím nezávislým oborem.

Lidé se často obávají takto podle jejich názoru razantnímu napravování, ale rozhodně jde o metodu velmi šetrnou. Navíc si ušetří spoustu hodin strávených často neúčinnou rehabilitací po nemocnicích, lázních a jiných zařízeních. Z tohoto důvodu má například mnoho sportovců či sportovních klubů v týmu také chiropraktika, který poměrně rychle, ale odborně dokáže pomoci.